Tokio Hotel fans from Romania
gfbfgbfgbbbbbbbbbbbbb

Join the forum, it's quick and easy

Tokio Hotel fans from Romania
gfbfgbfgbbbbbbbbbbbbb
Tokio Hotel fans from Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Campania anti-fumat

5 posters

Go down

Campania anti-fumat Empty Campania anti-fumat

Post by Admin 22nd November 2007, 8:39 pm

Medusa…Medeea… sau Maria-Mirabela





campania anti-fumat…


October 25, 2007


în ultimii 2 ani am fost bombardaţi cu reclame din ce în ce mai agresive… fragmente de plămân înfăţişate la tv, exemple cu numeroasele boli pe care le poate provoca fumatul… oameni mulţi care vin şi ne spun aceleaşi cuvinte cheie: ateromatoză, AVC, cancer, imunitate… m-am săturat!
dragii moşului… dacă vreţi să faceţi un om să se lase de fumat, îmi pare rău să vă anunţ, dar metodele voastre agresive îi vor face doar să schimbe canalul… nu asta e metoda bună… toate minţile alea strălucite din ministerul sănătăţii nu sunt în stare să găsească altceva mai bun? reclamele respective mă îngrozesc: un nene cu ton de dictator vine şi spune: fumatul dăunează grav sănătăţii! aşa şi?… şi o să faci cancer … aşa şi? şi o să mori!… mno bine… rogu-vă (în numele verişorului meu care visează noaptea bucăţile alea de plămân şi se trezeşte ţipând…) faceţi campania aia, dar decentă… pe un ton prietenesc… fumătorii nu ne sunt duşmani. informaţi-i dar atât… dacă sunt suficient de mari ca să voteze cred că sunt suficient de mari să decidă legat de propria sănătate… a nu se înţelege că încurajez fumatul…
însă… ce nu se leagă în capul meu este de ce alcoolul are o toleranţă mult mai mare decât fumatul. reclamele la alcool sunt mult prea numeroase în ultima vreme la tv, pe stradă, peste tot… de la eterna pişi-bere românească de 2 lei (nu dăm nume, nu dăm adrese) până la băuturi dublu distilate venite din cine ştie ce ţări nordice… companiile de alcool bagă bani serioşi în studii şi proiecte care să demonstreze că alcoolul consumat în cantităţi mici are efecte benefice… uită să precizeze riscurile majore pe care le are consumul acesta zilnic, chiar şi în cantităţi mici… chiar şi vinul, prietenul de veacuri al poporului român, poate să prezinte riscuri mari… (doar nu credeţi că Burebista era nebun…)
un pacient îmi spunea: io din octombrie până în ianuarie nu beau apă… de ce ianuarie? păi atunci se termina vinul.
de regulă patologia în spital e mult mai mult asociată cu alcoolismul decât cu fumatul.
când un fumător intră în sevraj nu devine violent… poate niţel irascibil, dar perfect conştient de acţiunile lui. nu pot să spun acelaşi lucru despre un alcoolic…
personal prefer fumătorii.
http://medeea.wordpress.com/2007/10/25/campania-anti-fumat/






Admin
Admin
Admin
Admin

Female
Number of posts : 2016
Age : 33
Location : castellon/spain
Job/hobbies : Sa frec menta :))
Humor : Sa-i vad pe altii cum
ChAt ToKiO HoTeL : Campania anti-fumat Angiftjxr9
Registration date : 2007-08-14

http://mirabela-09.hi5.com

Back to top Go down

Campania anti-fumat Empty Re: Campania anti-fumat

Post by Delia_TH 22nd November 2007, 8:50 pm

Ma ingrozesc cand vad copii pana-n 12 ani care fumeaza(nu ca cei mai mare d 12 ani ar avea voie)..Cand ii vad ca stau in spatele blocului,tragand din tigara cu un aer d superioritate..Imi vine sa le-o bag p gat..
Cred ca majoriattea au aceasta dependenta din cauza anturajului..sau a parintilor..
Daca un copil de mic este crescut in aceasta ambianta(in fumul d tigara.)si ii vede p parintii lui atata d satisfacuti cand consuma o tigara e si normal sa incerce si el..curiozitatea e de vina..
Sau sunt impinsi d "prieteni"..

deci eu sustin aceasta campanie..
Delia_TH
Delia_TH
Der letzte tag
Der letzte tag

Number of posts : 555
Age : 32
ChAt ToKiO HoTeL : Campania anti-fumat Angiftjxr9
Registration date : 2007-11-19

http://nevadatan.myforum.ro

Back to top Go down

Campania anti-fumat Empty Re: Campania anti-fumat

Post by _daniel_ 16th December 2007, 6:44 pm

nu ma bag eu fumez si nu am ce comenta :))
_daniel_
_daniel_
Der letzte tag
Der letzte tag

Male
Number of posts : 389
Age : 34
Location : satu mare din indepartare
Job/hobbies : escaladatul
Humor : =)) i don´t no
ChAt ToKiO HoTeL : Campania anti-fumat Angiftjxr9
Registration date : 2007-12-15

http://www.yahoo.com

Back to top Go down

Campania anti-fumat Empty Re: Campania anti-fumat

Post by yoana_tzuk 19th December 2007, 4:46 pm

dumnezeu m-a ferit de tzigara....am scapat de chestia asta deocamdata si sper sa nu ma apuc niciodata...va sistin...anti fumat
yoana_tzuk
yoana_tzuk

Female
Number of posts : 23
Age : 33
Location : Romania
Job/hobbies : tokio hotel 4 3v3r
Humor : ...
ChAt ToKiO HoTeL : Campania anti-fumat Angiftjxr9
Registration date : 2007-12-17

http://yoana-kiss.hi5.com

Back to top Go down

Campania anti-fumat Empty Re: Campania anti-fumat

Post by hallowed_by_dark 27th December 2007, 3:20 pm

hmm.. campania anti-fumat mi se pare o pierdere de timp.. nu`mi pasa.. faca ce`o vrea.. nu sunt de acord
hallowed_by_dark
hallowed_by_dark

Number of posts : 61
Age : 32
ChAt ToKiO HoTeL : Campania anti-fumat Angiftjxr9
Registration date : 2007-11-14

Back to top Go down

Campania anti-fumat Empty Re: Campania anti-fumat

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum