Tokio Hotel fans from Romania
gfbfgbfgbbbbbbbbbbbbb

Join the forum, it's quick and easy

Tokio Hotel fans from Romania
gfbfgbfgbbbbbbbbbbbbb
Tokio Hotel fans from Romania
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Linkin Park

5 posters

Go down

Linkin Park Empty Linkin Park

Post by Admin 22nd November 2007, 12:33 am

In timpul unui tuneu in Europa in 2002 membrilor trupei le-a cazut in mana o revista care prezenta diferite destinatii turistice din Grecia. Pe coperta, cuvantul "Meteora" si poza care era alaturi le-au atras atentia. De aici imaginatia celor 6 s-a pus in miscare.
Meteora este un grup de sase manastiri care isi inalta varfurile la peste 1500 de picioare deasupra campiilor din centrul Greciei, care dupa cum spune Bennington "parca sunt de pe alta planeta", ceea ce este intr-o oarecare masura adevarat (pentru a vedea cu ochii vostri uitati-va la James Bond, jucat de Roger Moore, care ii bate pe toti in perimetrul uneia dintre manastiri). Din limba greaca cuventul se traduce ca "cel care se roteste in aer". Este un termen care se potriveste perfect atat zonei respective din Grecia, cat si albumului Linkin Park. Tot Bennington completeaza "vrem sa piesele pe care le vom scrie sa emane aceeasi enegie pe care o emana titlul".
"Este pe cat de epic, pe atat de frumos si se potriveste perfect cu mesajul pe care am vrut noi sa-l transmitem prin acest nou album" spune Shinoda. "Cei care viziteaza Meteora o fac pentru a se desprinde de stresul cotidian, pentru a fi singuri atunci cand simt ca trebuie sa ia o pauza si nu in ultimul rand pentru a se regasi pe ei insisi. Si de fapt, acesta este cea mai importanta tema pe care o abordeaza albumul si anume regasirea de sine. Fiecare piesa scoate la iveala sentimentele si emotiile ascunse adanc in suflet in momentul incare fiecare dintre noi incearca sa se regaseasca pe sine" completeaza Hahn.
De aceasta data Bennington si Shinoda largesc cadrul emotional prezent pe Hybrid Theory. In piesele de pe acel album, dupa cum spune Shinoda, era vorba despre frustrare, furie, frica si confuzie, toate aceste sentimente avand drept concluzie catharsis-ul, fiind privite din perspectiva unui tanar. Prin contrast Meteora reflecta vietile membrilor Linkin Park, care au luat o turnura tumultoasa din momentul din care a fost lansat albumul lor de debut. "Am realizat turnee in intreaga lume timp de doi ani. Doar acest lucru te face sa te opresti pentru un timp si sa privesti in urma ta" spune Shinoda. "Intotdeauna am incercat ca cele mai importante sentimente umane sa se confrunte in piesele noatre, iar albumul acesta contine astfel de piese. Insa Meteora este diferita tocmai prin modul prin care am reusit sa zugravim conditia umana in fata acestor sentimente". "Este totusi un album care prezinta fata intunecata a lucrurilor, dar care la origine este un album care degaja optimism" spune Bennington. "Suntem inca aceeasi, dar acum vedem o luminita la capatul tunelului".
Versurile piesei "Somewhere I Belong" de exemplu descriu teama si confuzie, dar refrenul aduce acel prim pas catre gasirea unui antidot pentru aceste sentimente. Bennington canta "Vreau sa ma vindec. Vreau sa simt ca sunt aproape de ceva real. Vreau sa gasesc ceea ce am dorit intotdeauna, undeva unde imi este locul".
In "Breaking The Habit" el spune "Nu stiu pentru ce merita sa lupt. Sau de ce trebuie sa strig. Nu stiu de ce spun ceea ce nu cred. Nu stiu cum am ajuns aici. Stiu ca nu e bine. Asa ca asta seara renunt la obiceiul acesta".
Inca o data, cei doi vocalisti canta impreuna pentru a aduce in prim plan un spectru bine inchegat de emotii si sentimente. Bennington si Shinoda sunt acum prin prisma atat a vocilor cat si a sentimentelor lor indivizibili. "Mike este un maestru al computerului si un foarte bun muzician" spune Hahn, realizand o diferenta intre cei doi. "Chester aduce la vedere emotia. Se completeaza reciproc intr-un mod 'yin-yang' formidabil".Linkin Park 180px-Linkin_Park_-_Summer_Sonic_2006 Linkin Park Magnify-clip
Linkin Park @ "Summer Sonic" 2006



De fapt intreaga trupa suna matur in Meteora, ceea ce este o realizare extrem de rar intalinita. Faptul ca fiecare dintre ei isi pastreaza propriile atribute intr-o trupa foarte bine inchegata cum este Linkin Park in acest moment este la fel de formidabil. "De fapt nu stam foarte mult sa ne gandim la relatiile care s-au format intre noi", spune Bourdon. "Ne simtim doar foarte norocosi si suntem extrem fericiti ca ne-am gasit unul pe altul si ca ne comportam atat de bine impreuna".
"Colaboram mult mai bine acum" spune Bennington. "Mike, de exemplu, ma cunoaste mai bine, la fel cum o fac si eu, iar acum ne este mult mai usor sa scriem versurile impreuna. In cazul nostru nu este posibil sa pastrezi secrete unul fata de celalalt. Trebuie sa iti deschizi sufletul, pentru ca si cel de langa tine sa faca acelasi lucru".
Bineinteles ca avand astfel de relatii atat de deschise unul cu celalat, nu mai ai nevoie de phiholog, cine mai are nevoie de psiholog?
"Exact", aproba Bennington zambind. "De altfel din acest motiv m-am si alaturat trupei".
"Unii oamenii cred ca noi suntem doar o trupa rock" spune Brad Delson, chitaristul trupei. "Noi credem ca in muzica noastra se imbina mai multe genuri, ca de fapt ea este un hibrid pe care l-am creat noi sase". Acest lucru este evidentiat cel mai bine de insusi titlul albumului de debut Hybrid Theory, in care poti intalni un gen muzical in care se imbina rock agresiv, rock alternativ, hip-hop sau electronic, un gen muzical original care a devenit practic specific Linkin Park.Adus de la "http://ro.wikipedia.org/wiki/Linkin_Park"

Linkin Park a inceput acum 5 sau 6 ani ca o formatie formata din niste prieteni ce-si petreceau timpul liber impreuna. Mike Shinoda si Brad Delson au fost colegi de liceu si ei au pus bazele unei formatii numite Xero. Componenta acestei formatii era mult diferita decat cea de acum, dar era inceputul a ceea ce urma sa devina Linkin Park. Mike l-a cunoscut pe Joseph Hahn in timp ce mergea la Art Center College of Design in Pasadena. Componenta formatiei s-a schimbat incet-incet si un nou nume a fost adoptat: "Hybrid Theory".Linkin Park 180px-Chester_Bennington_LP Linkin Park Magnify-clip
Chester Bennington



Componenta: Mike Shinoda, Chester Bennington, Brad Delson, Phoenix, Joe Hahn, Rob Bourdon.
“Cea mai mare greseala pe care o fac unii este aceea de a spune ca suntem doar o trupa de rock”, spune chiaristul de la Linkin Park, Brad Delson.
“Noi consideram muzica noastra un hibrid a ceea ce am ascultat noi sase de-a lungul timpului. Titlul albumului nostru de debut, “Hybrid Theory” este de fapt numele pe care voiam sa-l purtam ca trupa si este rezultatul a sase moduri de a intelege muzica si a sase personalitati artistice distincte.”
Aceasta formatie canta de fapt nu-metal. Linkin Park inseamna rock, hip-hop, electronic, rock alternativ. Cei sase membri ai trupei sunt originari din sudul Californiei. Ideea trupei a aparut intr-un mic dormitor al vocalistului Mike Shinoda, unde acesta impreuna cu Delson au inregistrat primul material, in 1996. Cei doi fusesera colegi de scoala. Acolo l-au intilnit si pe bateristul Rob Bourbon. Shinoda l-a racolat pe DJ Joseph Hahn in timpul studiilor la Art Center College in Pasadena. Delson l-a adus pe bassistul Phoenix care a parasit trupa dupa colegiu, dar s-a intors dupa un an. Ultima piesa a trupei a fost vocalistul Chester Bennington, din Arizona, care facea inregistrari de la 16 ani. “Cind aveam doi ani, ma pasiona ce cintau Foreigner. De cand am invatat sa vorbesc, spuneam tuturor ca voi deven cantaret“, isi aminteste Bennington.
“Desi stilurile noastre sunt diferite, am incercat ca sound-ul sa fie natural, sa nu fie fortat - asta inseamna sa ai identitate ca trupa”, declara bassistul Phoenix.
Influentele vin de la Deftones, Nine Inch Nails, Aphex Twin si The Roots.
“Vrem ca totul sa sune unitar. Inregistram totul intr-un computer pentru a putea sa fie bine integrate partile digitale si cele live. Petrecem ore intregi in studio mixind si aranjind totul astfel incit sa obtinem cele mai bune combinatii”, marturiseste Shinoda.
Dupa un timp aceasta formatie a ajuns sa renunte la vechiul ei solist, Mark Wakefield si sa se puna in cautarea unui nou vocalist care sa-l inlocuiasca pe acesta. Ei au trimis mai multe casete demo in toata tara (S.U.A.) la prietenii lor sau alte cunostinte, si au cerut oamenilor interesati de acest lucru sa-si inregistreze propriile versuri pe caseta demo si sa o trimita inapoi. Chester Bennington si sotia lui de-abia isi cumparasera o casa in Phoenix, Arizona cand un prieten i-a dat o caseta lui Chester. Chester a sunat imediat formatia in acea seara si le-a spus ca era interesat sa cante si el in formatie. Cei din formatie nu se asteptau la un raspuns atat de rapid si au fost surprinsi sa primeasca o reactie atat de rapida. Ei i-au cerut lui Chester sa cante peste caseta cu versurile lui la telefon, acesta asa a si facut, si astfel a zburat imediat la Cali.
Astfel cu Chester in formatie ei au inceput sa inregistreze. Produsul acestor inregistrari a fost EP-ul cu acelasi nume ca si al formatiei (Hybrid Theory - pe atunci). Folosind Internetul ei au format incet-incet un "street-team" si o baza larga de fani. "Street-team"-ul lor a fost si este inca foarte dedicat si a muncit din greu sa promoveze Hybrid Theory. Marea lovitura a formatiei a fost cand StreetWise Concepts and Culture, o companie de publicitate, a auzit cateva piese de pe Hybrid Theory si au pus o melodie numita "Plaster" (prima versiune a One Step Closer) pe site-ul lor ca o piesa a unei formatii de viitor. StreetWise a produs foarte multa publicitate formatiei si dintr-o data a fost un interes serios al tuturor de a asculta mai mult din ceea ce avea de oferit aceasta formatie.
Dupa ce au cantat la show-ul "The Whisky" din L.A. ei au semnat un contract cu compania Warner Bros. Odata cu acest lucru au inceput sa apara procese pe faptul ca numele lor se asemana cu numele unei alte formatii. Pentru a evita o bataie legala au decis sa-si schimbe vechiul nume. Astfel in onoarea Parcului Lincoln (Lincoln Park) din Santa Monica formatia si-a schimbat numele in Linkin Park. La putin timp dupa semnarea contractului ei au plecat in turnee foarte cunoscute si instantaneu au avut un mare succes. Odata expusi la o baza mai larga de fani ei au descoperit ca toata lumea ii iubea, si CD-ul lor a fost anticipat ca unul de mare succes. In Octombrie 2000 CD-ul lor de debut numit "Hybrid Theory" a intrat in topuri si a avut si inca mai are parte de un mare succes.
Admin
Admin
Admin
Admin

Female
Number of posts : 2016
Age : 33
Location : castellon/spain
Job/hobbies : Sa frec menta :))
Humor : Sa-i vad pe altii cum
ChAt ToKiO HoTeL : Linkin Park Angiftjxr9
Registration date : 2007-08-14

http://mirabela-09.hi5.com

Back to top Go down

Linkin Park Empty Re: Linkin Park

Post by Delia_TH 22nd November 2007, 8:47 am

"Formatia americana, recompensata cu doua premii Grammy, va concerta pentru prima oara in Europa de Est incepand cu tara noastra..
Dupa toate probabilitatile, spectacolul este un produs Music Management si va revolutiona scena muzicala din tara noastra. Asa ca... Linkin Park fans, stand united"

Cn mere la concert??eu cred k merg ochi superbi
Delia_TH
Delia_TH
Der letzte tag
Der letzte tag

Number of posts : 555
Age : 32
ChAt ToKiO HoTeL : Linkin Park Angiftjxr9
Registration date : 2007-11-19

http://nevadatan.myforum.ro

Back to top Go down

Linkin Park Empty Re: Linkin Park

Post by Admin 22nd November 2007, 9:13 am

spune detalii biletele cat costa si unde se organizeaza, data etc
Admin
Admin
Admin
Admin

Female
Number of posts : 2016
Age : 33
Location : castellon/spain
Job/hobbies : Sa frec menta :))
Humor : Sa-i vad pe altii cum
ChAt ToKiO HoTeL : Linkin Park Angiftjxr9
Registration date : 2007-08-14

http://mirabela-09.hi5.com

Back to top Go down

Linkin Park Empty Re: Linkin Park

Post by very_2_sweet 23rd November 2007, 5:38 pm

vije linkin park in romania?!???! WTF!!! vreau si eu!!!! nu se poate sa nu merg!!!!
very_2_sweet
very_2_sweet
Ubers ende der welt
Ubers ende der welt

Female
Number of posts : 176
Age : 34
Location : bill's arms!!
Job/hobbies : gossip!
Humor : ma amuza prostii!!!!
ChAt ToKiO HoTeL : Linkin Park Angiftjxr9
Registration date : 2007-11-10

http://www.tokiohotel.de

Back to top Go down

Linkin Park Empty Re: Linkin Park

Post by Delia_TH 23rd November 2007, 6:26 pm

Inca nu stiu..revin cu informatii:aparat dentar:
Delia_TH
Delia_TH
Der letzte tag
Der letzte tag

Number of posts : 555
Age : 32
ChAt ToKiO HoTeL : Linkin Park Angiftjxr9
Registration date : 2007-11-19

http://nevadatan.myforum.ro

Back to top Go down

Linkin Park Empty Re: Linkin Park

Post by spejial 23rd November 2007, 9:44 pm

omgomgomg!!! lp in ro...my friend o sa fie supper happy:X::X:X
spejial
spejial
Der letzte tag
Der letzte tag

Female
Number of posts : 563
Age : 31
Location : somewhere i belong
Job/hobbies : statul degeaba
ChAt ToKiO HoTeL : Linkin Park Angiftjxr9
Registration date : 2007-08-20

Back to top Go down

Linkin Park Empty Re: Linkin Park

Post by Admin 24th November 2007, 12:15 pm

dar totusi nu stiti cand vine si cat vor costa biletele?
Admin
Admin
Admin
Admin

Female
Number of posts : 2016
Age : 33
Location : castellon/spain
Job/hobbies : Sa frec menta :))
Humor : Sa-i vad pe altii cum
ChAt ToKiO HoTeL : Linkin Park Angiftjxr9
Registration date : 2007-08-14

http://mirabela-09.hi5.com

Back to top Go down

Linkin Park Empty Re: Linkin Park

Post by Delia_TH 24th November 2007, 12:31 pm

Dupa cum stiti LP au un nou album..Prima melodie extrasa d p acesta a fost "What i`ve done" apoi "bleed it out" care au influentat juriul d la EMA sa-i declare "Band Of 2007"..baietii au scos acum al 3 extras de pe album "SHADOW OF THE DAY"..dupa mine cred ca baietii se refera ca unele lucruri trebuie schimbate in lumea asta..Razboiull..foametea..etc
VOi c parere aveti??

LInk : https://www.youtube.com/watch?v=P_eEE12R8Gw&feature=related


PS: inca nu s cunosc detaliile pt ca nici ei nu le cunosc..inca sunt in negocieri..
Delia_TH
Delia_TH
Der letzte tag
Der letzte tag

Number of posts : 555
Age : 32
ChAt ToKiO HoTeL : Linkin Park Angiftjxr9
Registration date : 2007-11-19

http://nevadatan.myforum.ro

Back to top Go down

Linkin Park Empty Re: Linkin Park

Post by ecko_unltd 24th November 2007, 6:29 pm

ms oricum pt info!!!! kisses delia!!! kissingggggg2
ecko_unltd
ecko_unltd
Der letzte tag
Der letzte tag

Female
Number of posts : 504
Age : 35
Location : orasul ciudatilor
Job/hobbies : music
ChAt ToKiO HoTeL : Linkin Park Angiftjxr9
Registration date : 2007-08-25

http://www.yamradio.de

Back to top Go down

Linkin Park Empty Re: Linkin Park

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum